تکنولوژی تولید

تولید پیچ و مهره بصورت عمده با استفاده از میلگردهای فولادی با سایزهای مختلف انجام میشود.

در فرایند تولید هرکدام ازاقلام محصولات، طی مراحل مختلف که پس از تأیید کیفیت مواد اولیه توسط واحد کنترل کیفیت آغاز میشود، بصورت مرحله به مرحله و تحت نظارت واحد فنی و کنترل کیفیت دنبال میشود و در نهایت محصول نهایی نیز پس از تأیید کیفیت بسته بندی و ارسال و یا وارد انبار میشود.

QC آزمایشگاه واحدبرای محصولات عمده تولیدی که شامل پیچهای با استحکام بالای مورد استفاده در سازههای فلزی، استراکچرهای ساختمانی وصنایع نفت و گاز میباشد.

مراحل تولید شامل برش مواد اولیه، پخ زدن، فورج )سرد یا گرم(، شات بلاست، اکسترود قسمت رزوه، رزوه زنی، عملیات حرارتی و پوشش دهی و بسته بندی میباشد.یکی از مهمترین قسمتهای تولید بخش فورج میباشد. زیرا محدودیتهای تکنولوژیکی، توانمندی اقتصادی یک شرکت،کیفیت سطحی محصول نهایی، تناژ و ظرفیت تولید و بسیاری مسائل دیگر به هم آمیخته شده و تولید یک قطعه را به هر کدام از روشهای فورج برای یک تولید کننده و همچنین برای مصرف کننده مقرون به صرفه میسازد.

هر کدام از فرایندهای فورج گرم و فورج سرد دارای مزایای بسیار زیاد و محدودیتهای تکنولوژیکی و کیفی است که تولید کننده را مجاب به استفاده ازآنها مینماید.

در ذیل بعضی از مشخصات هر کدام از فرایندهای تولید، قابلیتها و محدودیتهای آنها اشاره شده است.

تکنولوژی فورج سرد : 

فرایند فورج سرد در تولید قطعات دارای مزایای بسیارمهمی از جمله، کیفیت سطحی و دقت ابعادی بسیار بالا ،تولید با تناژ بسیار بالا، امکان طراحی و ساخت قطعات پیچیده و عدم اکسیداسیون سطح فلز میباشد که این ویژگیها دستگاههای فورج سرد را برای تولید مقرون به صرفه پیچ و مهره و قطعات قابل فورج مناسب میسازد.

تولید قطعات تا سایز ۳۱ میلیمتر نیز با این روش امکان-پذیر میباشد اما بدلیل حجم بسیار بزرگ دستگاهها و استهلاک زیاد آنها عملاً تولید پیچ و مهره درحال حاضر درایران تا سایز ۳۴ میلیمتر به این روش انجام میشود.

تکنولوژی فورج گرم

فرایند فورج گرم، در صنایع مختلف یکی از فرایندهای تولید و شکلدهی قطعات است که استفاده بسیاری دارد.

عملاً فلزاتی که استحکام بالایی دارند و تولید سایزهای بزرگ باعث ایجاد میکروترک حین فورج سرد میشود، با روش فورج گرم به راحتی میتوان با صرف انرژی کمتری شکلدهی نمود.

پیچ و مهره ها عمدتاً در ایران از سایز ۲۴ میلیمتر به بالا با فرایند فورج گرم نیزتولید میشوند. حتی در پیشرفته ترین کشورهای دنیا نیز از این روش برای تولید استفاده گستردهای میشود. در این خصوص انطباق محصول نهایی با الزامات کیفی استانداردهای محصولات حائز اهمیت است.

با توجه به اظهارات غیرکارشناسی در مورد مقایسه فورج گرم با فورج سرد، قابل ذکر است که در هر دو روش تولید، ریزساختار و کیفیت نهایی قطعات تولیدی باید بصورت مارتنزیت تمپر شده باشد و خواص مکانیکی دقیقاً منطبق با استانداردهای ISO و  ASTMبوده و از محدوده تلرانسهای استاندارد تجاوز نمی نماید.