پیچ و مهره استاندارد ASTM A490 استاندارد ASTM A490 شامل پیچ و مهره های معروف به سازه شش گوش با سایز ½ الی ۱-

۱/۲ اینچ گرما دیده با سرمایش سریع از جنس آلیاژ فولاد با حداقل تنسایل ۱۵۰ ksi می باشد

پیچ های استاندارد A490 مخصوص سوله ها و سازه های ساختمانی طراحی و تولید شده اند و عمدتا طول بخش رزوه شده آنها از پیچ های متریک استاندارد شش گوش کمتر است.

پیچ های استاندارد ASTM A490 از نظر کارایی و ابعاد و طراحی بسیار به پیچ های استاندارد A325 شبیه هستند هر چند که بر خلاف استاندارد A325 که بیشتر از فولاد با کربن متوسط تولید می شوند این پیچ ها از آلیاژ فولاد ساخته شده و تنسایل و سختی بالاتری نیز دارند.

پیچ و مهره های استاندارد A490 صرفا پیچ های شش گوش سازه را در بر میگیرند. برای پیچ و مهره هایی با طول رزوه متفاوت اما با خواص مکانیکی مشابه به آنها میتوانید استاندارد A354 گرید BD را انتخاب نمایید.

پیچ و مهره های استاندارد A490 به هیچ وجه نباید آبکاری گالوانیزه گرم شوند و این امر به سبب پتانسیل بالا برای شکست هیدروژنی طی این فرایند برای این استاندارد از پیچ و مهره ها می باشد. هر چند آبکاری زینک این دسته از پیچ و مهره ها طبق استاندارد ASTM F1136 Grade 3 معروف به آبکاری داکرومات بلا مانع است.

شایان ذکر است که در حال حاضر شش استاندارد A325, A325M, A490, A490M, F1852 ,F2280 در علم جدید مهندسی توسط استاندارد F3125 جایگزین شده اند اما تا زمانی که استاندارد های ASTM A325 و A490 توسط ASTM کاملا حذف شوند تولید این پیچ و مهره ها طبق این استاندارد ها ادامه پیدا می کند.

فولاد طبق استاندارد موسسه آهن و فولاد آمریکا زمانی آلیاژی محسوب میشود که ماکسیمم رینج محتویات عناصر آلیاژی بالاتر از حداقل ۱.۵۶% منگنز، ۰.۶۰% سیلیکون، ۰.۶۰% مس و یا در آن حداقل رینج عناصر موجود برای آلیاژ فولاد سازه ای آلومینیوم و کروم تا ۳.۹۹% کبالت، مولیبدنیت، نیکل، تیتانیوم، تنگستن، وانادیوم، زیرکونیوم، و عناصر دیگر به میزانی که ساختار آلیاژ فولاد طبق استاندارد باشد موجود باشند.